14-dní trvající boje proti dluhovému otroctví na pokraji občanské války v Ekvádoru skončily. Prezident Moreno ruší úsporný plán.

Prezident Lenín Moreno zavedl před dvěma týdny úsporná opatření, aby jeho země mohla zaplatit dluh (výpalné) Mezinárodnímu měnovému fondu. Dluh Ekvádoru tomuto „fondu“ nyní dělá 4,2 miliardy dolarů (98,3 miliardy korun). Aby země mohla splácet, stát zrušit dotace na pohonné hmoty, což způsobilo, že ceny nafty v Ekvádoru narostly o téměř o 100%! Následovaly dvoutýdenní protesty, které vedli příslušníci původního domorodého obyvatelstva. Tyto protesty paralyzovaly ekonomiku státu, vyžádali si 8 mrtvých a více jak 3000 zraněných. Ekvádor se, tak stal symbol odporu prostého lidu a odboje proti dluhovému otroctví.
Co je vlastně Mezinárodní měnový dluh zač? Stejně jako Světová banka je nástrojem ovládání lidí pomocí dluhového otroctví. Na toto upozornil John Perknis ve své knize Confessions of an Economic Hit Man, kterou si nyní můžete koupit i v Česku pod názvem Zpověď lovce ekonomik. On sám o sobě, říká, že byl tzv. ekonomický atentátník, nebo lovec ekonomik. Poukazuje na vražedné propojení amerických korporací a vlády. Celý podnik funguje, tak že si americká korporace vybere zemi bohatou na zdroje (ropa, uhlí…), té pak na oko poskytne půjčku, ta však nejde zemi samotné, nýbrž americkým korporacím, které v zemi už byly uhnízděny, nebo přišly krátce před nástupem ekonomických hitmanů, do té které země. Země, které pak odmítnou tyto smlouvy jsou vystaveny invazi, političtí vůdci jsou zabití při nehodách a nahrazeni těmi, kteří jsou ochotni se dohodnout. To byl také případ bývalé ekvádorského prezidenta Jaimea Roldósa Aguilera, který odmítl půjčku Mezinárodního měnového fondu. Následně zahynul v prapodivné letecké nehodě, kterou se dodnes nepodařilo věrohodně objasnit. Jeho nástupce už se všemi nabídkami USA souhlasil. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *